All County, All the Time Since 2010 MAKE THIS YOUR PRINCE EDWARD COUNTY HOME...PAGE!  Sunday, January 24th, 2021

Swimmers impressive at regionals

swim-1County swimmers with the Belleville Youth Swim Team were among 17 athletes competing at Eastern Ontario Regional Long Course Championships this past weekend where athletes were able to post 75 per cent best times.

“The team placed 9th overall, which was very respectable considering the clubs ahead of them all brought at least twice as many swimmers,” said coach Brandon Oates.

BYST brought home 31 medals, including a come from behind win in the 11 and 12 male medley relay.

“The foursome of Noah Brooks, Alexander Grant, Rafik Jiwa and Nate Shiers-Redhead, definitely impressed everyone in the stands as the venue was extremely loud when Shiers-Redhead out touched the Greater Ottawa Kingfish and posted an incredible split of 29.4 in the freestyle leg.  In the freestyle relay, the team was able to secure the third spot behind Greater Ottawa and the Nepean Kanata Barracudas.  The 13 and 14 female relay teams placed third in both of their relays, also behind Nepean and Greater Ottawa.  The 13 and 14 males placed 6th in the freestyle relay, while the 15 and over males came in 10th overall.

In the individual competition, Stephanie Cairns lead the way with five gold medals, two bronze and a fourth, which was good enough to win the top overall 13 and 14 female plaque.  Her time of 4:40.14 in the 400m freestyle and 9:38.44 in the 800m freestyle were both Age Group National qualifying times.  Her three other gold medal performances were in the 100m breaststroke finishing at 1:23.86, the 50m freestyle with a time of 28.42 and the 200m freestyle at 2:12.78.  The bronze medals came in the 200m individual medley with a time of 2:35.59 and the 400m individual medley, clocking in at 5:34.06.

Rafik Jiwa brought back four gold medals, two silver and a fourth in the 12 year old male division.  The gold medals were in the 50m breaststroke at 37.12, the 50m butterfly at 31.92, the 100m breaststroke at 1:25.35 and the 200m butterfly at 2:43.01.  His silver medals were in the 100m butterfly at 1:12.05 and the 50m freestyle at 28.96.

Katelyn Cairns achieved one gold, three silver, two bronze and an 8th place finish amongst the 13 and 14 females.  Her gold was in the 50m butterfly where she posted a time of 31.39.  The silver medals came in the 200m butterfly with a time of 2:37.07 and the 1500m freestyle where she clocked in at 19:08.17.

Alexander Grant earned three silver medals, three bronze and a fourth in the 12 year old male category.  The silver came in the 400m individual medley with at time of 5:56.04, the 200m breaststroke at 3:09.43 and the 200m butterfly at 2:43.92.  His bronze performances were in the 200m individual medley at 2:46.46, 400m freestyle at 5:09.03 and the 100m butterfly at 1:13.15.

Lauren Taylor grabbed the bronze in the 100m backstroke with a time of 1:19.09 and 200m backstroke finishing at 2:50.33 in the 12 year old female age group.  She also placed 6th in the 200m individual medley and 200m freestyle.

Melissa Dingle is quickly closing in on Age Group National standards, missing two times by less than half a second.  She received a silver in the 200m freestyle with a time of 2:16.93 and placed fourth in the 200m backstroke and 100m freestyle in the 13 and 14 year old female category.  She also finished 5th in the 50m backstroke, 6th in the 100m backstroke and 100m butterfly.

Talia Pappalardo competed at her first long course meet of the season and attained the silver in the 100m backstroke with a time of 1:08.81 in the 15 and over female age group.  She also placed 4th in the 800m freestyle and 5th in the 200m backstroke.

Noah Brooks earned the bronze in the 100m backstroke with a time of 1:30.44 in the 11 year old male division.  He also placed 6th in the 200m backstroke.  Nate Shiers-Redhead achieved bronze in the 100m breaststroke finishing at 1:33.65 in the 12 year old male age group.  He also came in 6th in the 50m butterfly, 7th in the 200m breaststroke, 50m freestyle and 100m freestyle.

Ryan Jarvis placed 5th in the 200m backstroke.  Isaac Jarvis placed 8th in the 50m backstroke, 100m butterfly and the 200m backstroke.  Matthew Horwood came in 7th in the 200m butterfly.  Ben Isaak, Liam Jarvis and Courtney Buchanan all qualified for finals.  Mackenzie Latter and Ashley Allaire each had strong performances and achieved 100 percent best times.

BYST has more than 20 athletes planning to attend a meet in Brockville on Sunday, June 23.  Melissa Dingle, Katelyn Cairns, Stephanie Cairns and Talia Pappalardo are headed to Brantford from July 4-7 for Provincial Championships.  Near the end of July, Pappalardo and S. Cairns are headed to Montreal to represent Belleville at Age Group Nationals; possibly with Dingle and K. Cairns joining them if they can achieve three standards.  Next season will be a big one for BYST as they are looking to host Eastern Ontario Short Course Regional Championships in February at the Quinte Sports and Wellness Centre, as well as close in on 50 qualifiers for the competition.  The team has goals to secure the third spot in the region, plus bring more athletes to the provincial and national level, as well as hopefully an Olympian one day.

swim-2

Filed Under: Sports & Recreation

About the Author:

RSSComments (0)

Trackback URL

Comments are closed.

OPP reports
lottery winners
FIRE
SCHOOL
Elizabeth Crombie Christine Henden
Tony Scott Sharon Armitage

HOME     LOCAL     MARKETPLACE     COMMUNITY     CONTACT US
© Copyright Prince Edward County News countylive.ca 2021 • All rights reserved.